Miary te występują w różnych długościach, najczęściej jednak na sklepowych półkach znajdziemy te, w przedziale między 2 – 8 metrów. Przed zakupem warto zastanowić się do czego jej potrzebujemy i dobrać odpowiednią długość. Dużym udogodnieniem w tego typu miarach jest automatyczna blokada, która powoduje, że miara po wysunięciu nie zwija się samoczynnie, lecz pozostaje wysunięta. Zwinięcie się taśmy następuje po naciśnięciu odpowiedniego przycisku.
W celu zwiększenia wytrzymałości taśmy na uszkodzenia mechaniczne, wielu producentów pokrywa powierzchnię taśmy nylonem. Ciekawym, proponowanym przez niektórych producentów rozwiązaniem jest zaczep, zaopatrzony w magnetyczną końcówkę, która okazuje się niezwykle przydatna gdy trzeba zmierzyć coś samemu. Przy zakupie warto zwrócić także uwagę na sposób łączenia taśmy z końcówką. Podwójne nity gwarantują należytą trwałość narzędzia.
Oferowane obecnie narzędzia wykonane są z bardzo trwałych materiałów, odpornych na wstrząsy i uderzenia, pozwalających na pracę w trudnych, budowlanych warunkach. Taśma wykonana najczęściej ze stali, pokryta jest specjalną powłoką, odporną na wilgoć, czynniki zewnętrzne oraz wielokrotne zwijanie.
Producenci zwijanych miarek coraz większą wagę przykładają do ergonomicznej obudowy narzędzia. Stosują rozwiązania – powłoki z gumy, kształty dostosowane do dłoni, szerokie taśmy – które znacznie poprawiają komfort pracy.