Pistolety do pian

Piana poliuretanowa jest wielofunkcyjnym materiałem syntetycznym wykorzystywanym do mocowania, wypełniania, izolowania, utwierdzania, formowania, doszczelniania, wyciszania dużych i małych pęknięć oraz szczelin w betonie, tynku, cegle, deskach podłogowych, szkle, drewnie i styropianie.

Pistolet do pianki montażowej z mosiężną głowicą

Dzięki masywnej i ergonomicznej rękojeści, a także obudowie wykonanej ze stopu aluminium, dodatkowo powlekanej niklem, urządzenie jest niezwykle trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego na dużą uwagę zasługuje solidność wykonania mechanizmów i elementów, które nie są widoczne. Chodzi tu głównie o pierścień i kulkę wykonaną z PTFE (materiał o właściwościach teflonu). Elementy te pełnią funkcję zaworu zwrotnego. Dzięki temu do wnętrza narzędzia dostaje się dokładnie tyle pianki ile może się tam zmieścić - zawartość oddziałuje na kulkę, a ta odcina możliwość dostania się do środka pistoletu zarówno powietrza jak i kolejnej partii piany. Na drugim końcu komory pistoletu zamontowana jest połączona ze spustem iglica. Naciskając na spust powodujemy jej cofnięcie się i piana może swobodnie pod ciśnieniem wydostać się z narzędzia. W powstałe miejsce pobierana jest nowa dawka piany. Iglica wykonana jest ze stali nierdzewnej.

Piany poliuretanowa to materiał bardzo agresywny. W zetknięciu z metalami zdecydowania przyspiesza proces korozji. W chwili kiedy iglica lub zawór zwrotny zardzewieje pistolet przestaje pełnić swoją funkcję - traci szczelność, a użytkownik nie ma kontroli nad precyzyjnym dozowaniem piany.

Dla zwiększenia precyzji pistolety do piany wyposażone są zazwyczaj w pokrętło regulacyjne. Umożliwia ono ustawienie odpowiedniego skoku spustu i dzięki temu mamy możliwość regulowania obfitości strumienia aplikowanej piany.

 

Jak używać i czyścić pistolet do pianki montażowej

Tak jak wspomnieliśmy piany poliuretanowe to materiał agresywny. W czasie pracy należy zatem zachować ostrożność. Nigdy nie należy kierować strumienia na ludzi ani na zwierzęta oraz miejsca inne niż te, które zamierzamy uszczelniać. W czasie pracy zaleca się noszenie odpowiednich środków ochronę twarzy i rąk. Nie zaleca się stosowania pian w pomieszczeniach zamkniętych. Jeśli jest to możliwe należy zapewnić dobrą wentylację.

Przed rozpoczęciem uszczelniania należy właściwie przygotować miejsce pracy. Należy zabezpieczyć za pomocą np. taśm malarskich brzegi szczelin które będziemy wypełniać. Piana wydostająca się ze szczeliny może uszkodzić inne materiały. Przed rozpoczęciem uszczelniana miejsce aplikacji piany należy obficie zmoczyć wodą. Tu najlepiej sprawdzi się np. opryskiwacz.

Otwórz pojemnik z pianką montażową i wkręć go do pistoletu. Powinien być słyszalny krótki charakterystyczny syk. Podczas pracy pojemnik z pianą powinien znajdować się w pozycji pionowej do góry dnem.

Naciśnij dźwignię pistoletu. Zacznie wydobywać się pianka. Nie rób tego gwałtownie lecz z wyczuciem. W przeciwnym wypadku możesz przesadzić z pianą Pianowanie rozpoczynaj od dołu danej powierzchni oraz najgłębszej części, cofając sukcesywnie pistolet. Staraj się nie przesadzić z pianką, tzn. wypuść jej tyle, aby pozostawić nieco miejsca na zewnątrz. Jeśli wyciśniesz za dużo nadmiar pianki zbytnio wybrzuszy się, opadając brudzi powierzchnię.

 

Czyszczenie pistoletu i puszki z pianką

Do oczyszczenia sprzętu potrzebny jest specjalny preparat, tj. czyścik do pian poliuretanowych. Wykręć puszkę z pianką z pistoletu i naciśnij jego dźwignię, aby usunąć pozostałości pianki. Pozostałe w pistolecie resztki można wykorzystać resztki do uzupełnienia jakichś braków w uszczelnianej powierzchni. Umieść wentyl na wylocie puszki czyścika, który powinien być dołączony do preparatu i spryskaj zawór pojemnika z pianą oraz adapter pistoletu.

Wyciągnij wentyl i nakręć pojemnik na pistolet. Odwróć pojemnik do góry dnem i naciśnij dźwignię pistoletu. Zrób to kilka razy krótkimi seriami, aż do całkowitego oczyszczenia pistoletu z piany. Ważne jest aby zawartość dyszy pistoletu usuwać do specjalnie przygotowanego miejsca na odpady.

Kilka uwag

Uwaga! Proces czyszczenia należy wykonywać natychmiast po zakończeniu prac. Inaczej zaschnięta pianka będzie trudna do usunięcia. Czyścikiem można wyczyścić także inne elementy zabrudzone przez piankę montażową. W tym przypadku przed użyciem czyścika dobrze jest przeprowadzić próbę w miejscu niewidocznym. Pianka może różnie reagować z różnymi powierzchniami.

Po skończonej pracy zamknij pojemniki z pianką i czyścikiem. Przechowuj je w pozycji pionowej.

 

CENTRUM DYSTRYBUCYJNO-HANDLOWE PROFIX łomna las
ul. dobra 3
05-152 czosnów
tel. +48 22 78-59-600
fax +48 22 78-59-610
e-mail: profixtools@profix.com.pl
PODĄŻAJ ZA PROLINE